ITT Cannon, LLC KJB7T15F19SAL
KJB7T15F19SAL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T15F19SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T15F19SAL.pdf
Availability of KJB7T15F19SAL
QUANTITY
KJB7T15F19SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T15F19SAL
Internal Part NumberEIS-KJB7T15F19SAL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T15F19SAL
Related LinksKJB7T1, KJB7T15F19SAL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T15F19SAL Details Description
Related parts for KJB7T15F19SAL
IC AMP AUDIO PWR 15W MONO 9SIL datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
SWITCH UNIT KEY SELECT 2POS datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 5.5A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 2/3W 0.05% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE BEAD 240 OHM 0402 datasheet.pdf