ITT Cannon, LLC KJB7T15W18SA
KJB7T15W18SA picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T15W18SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T15W18SA.pdf
Availability of KJB7T15W18SA
QUANTITY
KJB7T15W18SA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T15W18SA
Internal Part NumberEIS-KJB7T15W18SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T15W18SA
Related LinksKJB7T1, KJB7T15W18SA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T15W18SA Details Description
Related parts for KJB7T15W18SA
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CABLE 60COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH SNAP FS-T HINGE GOLD PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1.2-20UNF-2A 4-20MA datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CASE CARRYING PKGD datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf