ITT Cannon, LLC KJB7T15W35SC
KJB7T15W35SC picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T15W35SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T15W35SC.pdf
Availability of KJB7T15W35SC
QUANTITY
KJB7T15W35SC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T15W35SC
Internal Part NumberEIS-KJB7T15W35SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T15W35SC
Related LinksKJB7T1, KJB7T15W35SC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T15W35SC Details Description
Related parts for KJB7T15W35SC
CONN HEADER 40POS 3.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 28.98VC SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 5W T18 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 310MA 490 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf