ITT Cannon, LLC KJB7T15W35SCL
KJB7T15W35SCL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T15W35SCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T15W35SCL.pdf
Availability of KJB7T15W35SCL
QUANTITY
KJB7T15W35SCL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T15W35SCL
Internal Part NumberEIS-KJB7T15W35SCL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T15W35SCL
Related LinksKJB7T1, KJB7T15W35SCL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T15W35SCL Details Description
Related parts for KJB7T15W35SCL
DIODE SCHOTTKY 100V 1.1A DO204AL datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1A 24QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 125V datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST 13-19AT CRIMP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.2A 8DFN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONNECTOR GUIDE datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5000K 70CRI 2SMD datasheet.pdf
KIT LCD TOUCH 7" HMI datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf