ITT Cannon, LLC KJB7T17F26HE
KJB7T17F26HE picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T17F26HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T17F26HE.pdf
Availability of KJB7T17F26HE
QUANTITY
KJB7T17F26HE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T17F26HE
Internal Part NumberEIS-KJB7T17F26HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T17F26HE
Related LinksKJB7T1, KJB7T17F26HE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T17F26HE Details Description
Related parts for KJB7T17F26HE
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
TERM EDGE TWIN LF 16-20AWG CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN SIDE VIEW datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 1W datasheet.pdf
CONN RCPT .100" SNGL BEIGE 7POS datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf