ITT Cannon, LLC KJB7T17F35BD
KJB7T17F35BD picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T17F35BD
Brief Description
KJB 55C 55#22D SKT J/N RECP
Datasheet Download
KJB7T17F35BD.pdf
Availability of KJB7T17F35BD
QUANTITY
KJB7T17F35BD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T17F35BD
Internal Part NumberEIS-KJB7T17F35BD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T17F35BD
Related LinksKJB7T1, KJB7T17F35BD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T17F35BD Details Description
Related parts for KJB7T17F35BD
CONN HEADER 4POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK TO PLUG N 50 OHM datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 4.4A 35 MOHM TH datasheet.pdf