ITT Cannon, LLC KJB7T21F41JC
KJB7T21F41JC picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T21F41JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T21F41JC.pdf
Availability of KJB7T21F41JC
QUANTITY
KJB7T21F41JC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T21F41JC
Internal Part NumberEIS-KJB7T21F41JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T21F41JC
Related LinksKJB7T2, KJB7T21F41JC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T21F41JC Details Description
Related parts for KJB7T21F41JC
RELAY SSR 25A 480VAC AC OUT PCB datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 60POS 1.27MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 4.53 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 40 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
IC CLK DIFF DIRECT RAMBUS 24QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf