ITT Cannon, LLC KJB7T23F21SN
KJB7T23F21SN picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23F21SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
KJB7T23F21SN.pdf
Availability of KJB7T23F21SN
QUANTITY
KJB7T23F21SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23F21SN
Internal Part NumberEIS-KJB7T23F21SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23F21SN
Related LinksKJB7T2, KJB7T23F21SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23F21SN Details Description
Related parts for KJB7T23F21SN
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-TSSOP datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT363 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10.2 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 300MA 230 MOHM datasheet.pdf
AB 10C 9#16, 1#8 SKT RECP datasheet.pdf
24-bit, 192kHz 6-Channel DAC with Volume Control IC datasheet.pdf