Rohm Semiconductor TRR18EZPJ5R1
TRR18EZPJ5R1 picture photo
Mfg. Part Number
TRR18EZPJ5R1
Brief Description
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
TRR18EZPJ5R1.pdf
Availability of TRR18EZPJ5R1
QUANTITY
TRR18EZPJ5R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR18EZPJ5R1
Internal Part NumberEIS-TRR18EZPJ5R1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR18EZPJ5R1
Related LinksTRR18E, TRR18EZPJ5R1 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR18EZPJ5R1 Details Description
Related parts for TRR18EZPJ5R1
INDUCT ARRAY 2 COIL 150UH SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 95POS TYPE B R/A datasheet.pdf
CONN HOUSING 12POS .100 SINGLE datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV 3.3V D2PAK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 12"X 60YD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 110V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED 2-56 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 2.71K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf