ITT Cannon, LLC KJB7T23F53PNL
KJB7T23F53PNL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23F53PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T23F53PNL.pdf
Availability of KJB7T23F53PNL
QUANTITY
KJB7T23F53PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23F53PNL
Internal Part NumberEIS-KJB7T23F53PNL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23F53PNL
Related LinksKJB7T2, KJB7T23F53PNL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23F53PNL Details Description
Related parts for KJB7T23F53PNL
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 4.096V 16QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GDT 90V 20% 1KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf