ITT Cannon, LLC KJB7T23W21SD
KJB7T23W21SD picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23W21SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T23W21SD.pdf
Availability of KJB7T23W21SD
QUANTITY
KJB7T23W21SD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23W21SD
Internal Part NumberEIS-KJB7T23W21SD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23W21SD
Related LinksKJB7T2, KJB7T23W21SD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23W21SD Details Description
Related parts for KJB7T23W21SD
CONN FIBER FSD PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK 2POS SIDE ENT 9.52MM datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
D-SUB NMB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 277/480VAC datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
COAX CABLE-TWINAXIAL datasheet.pdf
BLOWER 50X15MM 05VDC datasheet.pdf
30 W Digital Audio Amplifier with Integrated ADC IC datasheet.pdf