ITT Cannon, LLC KJB7T23W53AE
KJB7T23W53AE picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23W53AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T23W53AE.pdf
Availability of KJB7T23W53AE
QUANTITY
KJB7T23W53AE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23W53AE
Internal Part NumberEIS-KJB7T23W53AE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23W53AE
Related LinksKJB7T2, KJB7T23W53AE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23W53AE Details Description
Related parts for KJB7T23W53AE
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 3/8" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 562 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf