ITT Cannon, LLC KJB7T23W55AE
KJB7T23W55AE picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23W55AE
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T23W55AE.pdf
Availability of KJB7T23W55AE
QUANTITY
KJB7T23W55AE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23W55AE
Internal Part NumberEIS-KJB7T23W55AE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23W55AE
Related LinksKJB7T2, KJB7T23W55AE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23W55AE Details Description
Related parts for KJB7T23W55AE
GDT 300V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
TEST METER INS RESISTANCE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.0MM BLACK datasheet.pdf
RES SMD 60 OHM 0.05% 1/5W 1506 datasheet.pdf
RES 68 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK FOR PWR MOD/IGBT/RELAY datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf