ITT Cannon, LLC KJB7T23W55BC
KJB7T23W55BC picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23W55BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T23W55BC.pdf
Availability of KJB7T23W55BC
QUANTITY
KJB7T23W55BC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23W55BC
Internal Part NumberEIS-KJB7T23W55BC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23W55BC
Related LinksKJB7T2, KJB7T23W55BC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23W55BC Details Description
Related parts for KJB7T23W55BC
FLEX CABLE - AFF12A/AF12/AFF12A datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPS76901 datasheet.pdf
CONN HEADER 49POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
ERGO DIE MCP 1 2 LL EDS datasheet.pdf
TOOL ALIGNMENT HEDX-5XXX 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM TIN datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf