ITT Cannon, LLC KJB7T23W55JC
KJB7T23W55JC picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23W55JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T23W55JC.pdf
Availability of KJB7T23W55JC
QUANTITY
KJB7T23W55JC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23W55JC
Internal Part NumberEIS-KJB7T23W55JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23W55JC
Related LinksKJB7T2, KJB7T23W55JC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23W55JC Details Description
Related parts for KJB7T23W55JC
IC SWITCH DUAL DPDT 16TSSOP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 7MM VERT 4POS PCB datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 1170A DO200AB datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
6610 APPLIANCE OUTLET 15A 70 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN FPC VERT 9POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM TACH 12VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf