ITT Cannon, LLC KJB7T23W55JD
KJB7T23W55JD picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23W55JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T23W55JD.pdf
Availability of KJB7T23W55JD
QUANTITY
KJB7T23W55JD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23W55JD
Internal Part NumberEIS-KJB7T23W55JD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23W55JD
Related LinksKJB7T2, KJB7T23W55JD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23W55JD Details Description
Related parts for KJB7T23W55JD
SCREWDRIVER SLOTTED 0.4X2MM 6.1" datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 3% 400VDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 375MW SOD123F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 1/8 BK 6 IN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
ATX PWR CONN 2 BDLK 18 POS datasheet.pdf