ITT Cannon, LLC KJB7T23W55JE
KJB7T23W55JE picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23W55JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T23W55JE.pdf
Availability of KJB7T23W55JE
QUANTITY
KJB7T23W55JE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23W55JE
Internal Part NumberEIS-KJB7T23W55JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23W55JE
Related LinksKJB7T2, KJB7T23W55JE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23W55JE Details Description
Related parts for KJB7T23W55JE
CARD EDGE CONN 20POS W/FLANGE datasheet.pdf
SIDAC 4CHP 320/640V 150A MS-013 datasheet.pdf
RES 8K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
RES 0.332 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 9A MED datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 2CH I2C 8SOIC datasheet.pdf
HAN TC100 FEMALE CONTACT 10MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf