ITT Cannon, LLC KJB7T23W55PDL
KJB7T23W55PDL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23W55PDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T23W55PDL.pdf
Availability of KJB7T23W55PDL
QUANTITY
KJB7T23W55PDL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23W55PDL
Internal Part NumberEIS-KJB7T23W55PDL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23W55PDL
Related LinksKJB7T2, KJB7T23W55PDL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23W55PDL Details Description
Related parts for KJB7T23W55PDL
DIP CABLE - HDM14S/AE14G/HDM14S datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL DF4 CRIMPING APPLICATOR datasheet.pdf
SENS PROX M8 2MM DC3W-NO 5M datasheet.pdf
SWITCH DETECT SPST-NC WHITE 12V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf