ITT Cannon, LLC KJB7T25F61PDL
KJB7T25F61PDL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T25F61PDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T25F61PDL.pdf
Availability of KJB7T25F61PDL
QUANTITY
KJB7T25F61PDL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T25F61PDL
Internal Part NumberEIS-KJB7T25F61PDL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T25F61PDL
Related LinksKJB7T2, KJB7T25F61PDL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T25F61PDL Details Description
Related parts for KJB7T25F61PDL
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .600 24POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL SLOT OPTOSCHMITT datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf