ITT Cannon, LLC KJB7T25F61PEL
KJB7T25F61PEL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T25F61PEL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T25F61PEL.pdf
Availability of KJB7T25F61PEL
QUANTITY
KJB7T25F61PEL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T25F61PEL
Internal Part NumberEIS-KJB7T25F61PEL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T25F61PEL
Related LinksKJB7T2, KJB7T25F61PEL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T25F61PEL Details Description
Related parts for KJB7T25F61PEL
IC MPU Z80 6MHZ 44QFP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 7POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 118 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MODULE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 255 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf