ITT Cannon, LLC KJB7T25W61AE
KJB7T25W61AE picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T25W61AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T25W61AE.pdf
Availability of KJB7T25W61AE
QUANTITY
KJB7T25W61AE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T25W61AE
Internal Part NumberEIS-KJB7T25W61AE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T25W61AE
Related LinksKJB7T2, KJB7T25W61AE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T25W61AE Details Description
Related parts for KJB7T25W61AE
CAP TANT POLY 100UF 2.5V 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO -24V 1A TO220-3 datasheet.pdf
IC DRIVER HISIDE QUAD POWERSSO24 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERT 2CH PORT PWR RS232-RS422 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 30 datasheet.pdf
RES 931 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf