ITT Cannon, LLC KJB7T9F35PNL
KJB7T9F35PNL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T9F35PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T9F35PNL.pdf
Availability of KJB7T9F35PNL
QUANTITY
KJB7T9F35PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T9F35PNL
Internal Part NumberEIS-KJB7T9F35PNL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T9F35PNL
Related LinksKJB7T9, KJB7T9F35PNL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T9F35PNL Details Description
Related parts for KJB7T9F35PNL
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 160W datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 710KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 12V OUT datasheet.pdf
RES 145K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf