ITT Cannon, LLC KJL6T21B16SN
KJL6T21B16SN picture photo
Mfg. Part Number
KJL6T21B16SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
KJL SERIES I
Datasheet Download
KJL6T21B16SN.pdf
Availability of KJL6T21B16SN
QUANTITY
KJL6T21B16SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJL6T21B16SN
Internal Part NumberEIS-KJL6T21B16SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series I, KJL
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJL6T21B16SN
Related LinksKJL6T2, KJL6T21B16SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJL6T21B16SN Details Description
Related parts for KJL6T21B16SN
FITTING PWR INS CRNR LDP10 IVRY datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
UMMYQ-0800-1250-A datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY PG29 datasheet.pdf
RES 75 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 65POS SMD datasheet.pdf