ITT Cannon, LLC KJL7T19B32SNL
KJL7T19B32SNL picture photo
Mfg. Part Number
KJL7T19B32SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJL7T19B32SNL.pdf
Availability of KJL7T19B32SNL
QUANTITY
KJL7T19B32SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJL7T19B32SNL
Internal Part NumberEIS-KJL7T19B32SNL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series I, KJL
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJL7T19B32SNL
Related LinksKJL7T1, KJL7T19B32SNL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJL7T19B32SNL Details Description
Related parts for KJL7T19B32SNL
CONN FPC TOP 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MUX DUAL 4INPUT HS 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 2312 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-TSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf