Precision Electronic Components Ltd KKA1031S28
KKA1031S28 picture photo
Mfg. Part Number
KKA1031S28
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 2W CARBON LOG
Datasheet Download
KKA1031S28.pdf
Availability of KKA1031S28
QUANTITY
KKA1031S28 Order Process
Ship out your order
Specifications of KKA1031S28
Internal Part NumberEIS-KKA1031S28
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesKK
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation314°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KKA1031S28
Related LinksKKA10, KKA1031S28 Datasheet, Precision Electronic Components Ltd Distributor
KKA1031S28 Details Description
Related parts for KKA1031S28
CONN HEADER 12POS .084 VERT TIN datasheet.pdf
IDC CABLE- ASS10A/ AE10M / ASS10 datasheet.pdf
CONN D-SUB LATCH SLIDE 25POS datasheet.pdf
Connector Header 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 111.67 OHM 1/2W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
DVI OVER CAT5 ACTIVE EXTENDER datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf