Bourns Inc. CR0805-FX-8200ELF
CR0805-FX-8200ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-8200ELF
Brief Description
RES SMD 820 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-8200ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-8200ELF
QUANTITY
CR0805-FX-8200ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-8200ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-8200ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-8200ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-8200ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-8200ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-8200ELF
FUSE BRD MNT 3.15A 125VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SNSW 10.1A 1/4 BENT 30 DEGREES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 437K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf