Littelfuse KLDR.600HXP
KLDR.600HXP picture photo
Mfg. Part Number
KLDR.600HXP
Brief Description
FUSE 600V T/D CLASS CC .600A
Datasheet Download
KLDR.600HXP.pdf
Availability of KLDR.600HXP
QUANTITY
KLDR.600HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of KLDR.600HXP
Internal Part NumberEIS-KLDR.600HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current600mA
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Melting I²t-
DC Cold Resistance7.34 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLDR.600HXP
Related LinksKLDR., KLDR.600HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
KLDR.600HXP Details Description
Related parts for KLDR.600HXP
CORD COIL SGL END 6-6 BLACK 7' datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
Connector Header 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V 5% BP 1808 datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf