| Internal Part Number | EIS-KLDR.800T | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free by exemption / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Series | KLDR | |
| Fuse Type | Slow Blow, Time Lag | |
| Voltage - Rated | 600VAC, 300VDC | |
| Current | 800mA | |
| Package / Case | 5AG, 10mm x 38.1mm | |
| Size / Dimension | 0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm) | |
| Mounting Type | Holder | |
| Color | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Melting I²t | - | |
| DC Cold Resistance | 6.2 Ohm | |