Littelfuse KLDR012.TXP
KLDR012.TXP picture photo
Mfg. Part Number
KLDR012.TXP
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 600V T/D CLASS CC 12A
Datasheet Download
KLDR012.TXP.pdf
Availability of KLDR012.TXP
QUANTITY
KLDR012.TXP Order Process
Ship out your order
Specifications of KLDR012.TXP
Internal Part NumberEIS-KLDR012.TXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesKLDR
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current12A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance0.0121 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLDR012.TXP
Related LinksKLDR0, KLDR012.TXP Datasheet, Littelfuse Distributor
KLDR012.TXP Details Description
Related parts for KLDR012.TXP
HEADER 9POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 28SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 8.1A 8.2 MOHM datasheet.pdf
REFERENCE DESIGN ZL88621H datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 8C 8#20 SKT PLUG datasheet.pdf
490UF 40V 16X38 105C AXI datasheet.pdf