Littelfuse KLPC2300X
KLPC2300X picture photo
Mfg. Part Number
KLPC2300X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE T/D CLASS L 2300A 600V
Datasheet Download
KLPC2300X.pdf
Availability of KLPC2300X
QUANTITY
KLPC2300X Order Process
Ship out your order
Specifications of KLPC2300X
Internal Part NumberEIS-KLPC2300X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® KLPC
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 480VDC
Current2.3kA
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension5.000" Dia x 4.000" L (127.00mm x 101.6mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLPC2300X
Related LinksKLPC, KLPC2300X Datasheet, Littelfuse Distributor
KLPC2300X Details Description
Related parts for KLPC2300X
RES 1.2K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 70NS 28TSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TOOL CABLE STRIP-FULL CRIMP BNC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .305M 19POS datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN RA datasheet.pdf