Littelfuse KLPC3500X
KLPC3500X picture photo
Mfg. Part Number
KLPC3500X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE T/D CLASS L 3500A 600V
Datasheet Download
KLPC3500X.pdf
Availability of KLPC3500X
QUANTITY
KLPC3500X Order Process
Ship out your order
Specifications of KLPC3500X
Internal Part NumberEIS-KLPC3500X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® KLPC
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 480VDC
Current3.5kA
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension5.752" Dia x 4.000" L (146.10mm x 101.60mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLPC3500X
Related LinksKLPC, KLPC3500X Datasheet, Littelfuse Distributor
KLPC3500X Details Description
Related parts for KLPC3500X
EVAL BOARD LED DRVR MR-16 FORMAT datasheet.pdf
CONN SPRING 9POS SNGL .370 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 2A SPAK-5 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.82V 0.6A 6WLCSP datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TIMER CONTACT HOUSING datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf