Littelfuse KLPC400.X
KLPC400.X picture photo
Mfg. Part Number
KLPC400.X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE T/D CLASS L 400A 600V
Datasheet Download
KLPC400.X.pdf
Availability of KLPC400.X
QUANTITY
KLPC400.X Order Process
Ship out your order
Specifications of KLPC400.X
Internal Part NumberEIS-KLPC400.X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® KLPC
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 480VDC
Current400A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.500" Dia x 3.752" L (63.50mm x 95.30mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLPC400.X
Related LinksKLPC, KLPC400.X Datasheet, Littelfuse Distributor
KLPC400.X Details Description
Related parts for KLPC400.X
CAP FILM 0.033UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.5VA 28V datasheet.pdf
MOSFET POWER AUTOPROTECT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 4POS FREE HANGING datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ18 19 OLIV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf