Littelfuse KLPC650.X
KLPC650.X picture photo
Mfg. Part Number
KLPC650.X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE T/D CLASS L 650A 600V
Datasheet Download
KLPC650.X.pdf
Availability of KLPC650.X
QUANTITY
KLPC650.X Order Process
Ship out your order
Specifications of KLPC650.X
Internal Part NumberEIS-KLPC650.X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® KLPC
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 480VDC
Current650A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.500" Dia x 3.752" L (63.50mm x 95.30mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLPC650.X
Related LinksKLPC, KLPC650.X Datasheet, Littelfuse Distributor
KLPC650.X Details Description
Related parts for KLPC650.X
IC REG CTRLR PWM 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 250V 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A LONG T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 15 OLIVE datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-100V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 180W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf