Littelfuse KLPC800.X
KLPC800.X picture photo
Mfg. Part Number
KLPC800.X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE T/D CLASS L 800A 600V
Datasheet Download
KLPC800.X.pdf
Availability of KLPC800.X
QUANTITY
KLPC800.X Order Process
Ship out your order
Specifications of KLPC800.X
Internal Part NumberEIS-KLPC800.X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® KLPC
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 480VDC
Current800A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.500" Dia x 3.752" L (63.50mm x 95.30mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLPC800.X
Related LinksKLPC, KLPC800.X Datasheet, Littelfuse Distributor
KLPC800.X Details Description
Related parts for KLPC800.X
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
THERMASIL3 THERM PAD TO-220 ADH datasheet.pdf
RES MO 1W 51 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MASONRY BIT 5/8" SDS PLUS 6" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 24 AWG LEAD datasheet.pdf