Texas Instruments LP2989AIM-2.5
LP2989AIM-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LP2989AIM-2.5
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8SOIC
Datasheet Download
LP2989AIM-2.5.pdf
Availability of LP2989AIM-2.5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2989AIM-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2989AIM-2.5
Internal Part NumberEIS-LP2989AIM-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package95
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.31V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)600mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2989AIM-2.5
Related LinksLP2989, LP2989AIM-2.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2989AIM-2.5 Details Description
Related parts for LP2989AIM-2.5
CABLE CLAMP, 1 INCH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 16POS SMT datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf