Volgen/Division of Kaga Electronics USA KLT15F-0522
KLT15F-0522 picture photo
Mfg. Part Number
KLT15F-0522
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 15W
Datasheet Download
KLT15F-0522.pdf
Availability of KLT15F-0522
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KLT15F-0522 Order Process
Ship out your order
Specifications of KLT15F-0522
Internal Part NumberEIS-KLT15F-0522
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesKLT15F
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4A, 1.2A, 500mA
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 60°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 1.97" W x 0.89" H (127.0mm x 50.0mm x 22.6mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLT15F-0522
Related LinksKLT15, KLT15F-0522 Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
KLT15F-0522 Details Description
Related parts for KLT15F-0522
CONN ADAPT PLUG TO JACK UHF datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
ADAPTER QUICKWRITER 4GANG 18SSOP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 128POS .050" datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM datasheet.pdf