C&K Components KM1101RR05Q
KM1101RR05Q picture photo
Mfg. Part Number
KM1101RR05Q
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.25A 125V
Datasheet Download
KM1101RR05Q.pdf
Availability of KM1101RR05Q
QUANTITY
KM1101RR05Q Order Process
Ship out your order
Specifications of KM1101RR05Q
Internal Part NumberEIS-KM1101RR05Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
PCN Assembly/OriginSeries Transfer 26/Nov/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesKM
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KM1101RR05Q
Related LinksKM110, KM1101RR05Q Datasheet, C&K Components Distributor
KM1101RR05Q Details Description
Related parts for KM1101RR05Q
RES SMD 22 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC VCO 1500-2600MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.5A 40 MOHM TH datasheet.pdf