NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMC9328MX1DVM20
KMC9328MX1DVM20 picture photo
Mfg. Part Number
KMC9328MX1DVM20
Brief Description
IC MPU I.MX1 200MHZ 256MAPBGA
Datasheet Download
KMC9328MX1DVM20.pdf
Availability of KMC9328MX1DVM20
QUANTITY
KMC9328MX1DVM20 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMC9328MX1DVM20
Internal Part NumberEIS-KMC9328MX1DVM20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi.MX1
PackagingTray
Core ProcessorARM920T
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed200MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface ControllersLCD, Touch Panel
Ethernet-
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O1.8V, 3.0V
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-MAPBGA
Additional InterfacesI²C, I²S, SPI, SSI, MMC/SD, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMC9328MX1DVM20
KMC9328MX1DVM20 Details Description
Related parts for KMC9328MX1DVM20
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8MICROPAK datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 5.22A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" GOLD datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 4CSP datasheet.pdf