United Chemi-Con KMG25VB332M16X25LL
KMG25VB332M16X25LL picture photo
Mfg. Part Number
KMG25VB332M16X25LL
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
KMG25VB332M16X25LL.pdf
Availability of KMG25VB332M16X25LL
QUANTITY
KMG25VB332M16X25LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KMG25VB332M16X25LL
Internal Part NumberEIS-KMG25VB332M16X25LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMG25VB332M16X25LL
Related LinksKMG25VB33, KMG25VB332M16X25LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMG25VB332M16X25LL Details Description
Related parts for KMG25VB332M16X25LL
JUMPER-H9991TR/1852RD/X 6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT SOT23-5 datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV S3N RADIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
PLINTH FRONT/BACK 100MM datasheet.pdf