United Chemi-Con KMG450VB10RM12X20LL
KMG450VB10RM12X20LL picture photo
Mfg. Part Number
KMG450VB10RM12X20LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
KMG450VB10RM12X20LL.pdf
Availability of KMG450VB10RM12X20LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMG450VB10RM12X20LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KMG450VB10RM12X20LL
Internal Part NumberEIS-KMG450VB10RM12X20LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)39.78 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMG450VB10RM12X20LL
Related LinksKMG450VB1, KMG450VB10RM12X20LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMG450VB10RM12X20LL Details Description
Related parts for KMG450VB10RM12X20LL
TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 125V datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 80MSPS 48-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
ADV WRE TRACER TRANSMITTER datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 50VWM 9VC TSLP4-7 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-36VIN +/-12V datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf