United Chemi-Con KMH100VS102M25X30T2
KMH100VS102M25X30T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMH100VS102M25X30T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
KMH100VS102M25X30T2.pdf
Availability of KMH100VS102M25X30T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMH100VS102M25X30T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMH100VS102M25X30T2
Internal Part NumberEIS-KMH100VS102M25X30T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingTray
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)249 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.51A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMH100VS102M25X30T2
Related LinksKMH100VS1, KMH100VS102M25X30T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMH100VS102M25X30T2 Details Description
Related parts for KMH100VS102M25X30T2
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
HOLDER BATT 2/3A CELLS PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 10% 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG NAT 1000' datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/20W 0505 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf