United Chemi-Con KMH16VN273M25X50T2
KMH16VN273M25X50T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMH16VN273M25X50T2
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
KMH16VN273M25X50T2.pdf
Availability of KMH16VN273M25X50T2
QUANTITY
KMH16VN273M25X50T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMH16VN273M25X50T2
Internal Part NumberEIS-KMH16VN273M25X50T2
PackagingTray
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.78A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMH16VN273M25X50T2
Related LinksKMH16VN27, KMH16VN273M25X50T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMH16VN273M25X50T2 Details Description
Related parts for KMH16VN273M25X50T2
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeB 1.1 4 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 11A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 9POS VERT datasheet.pdf
CONV AC/DC 20W 5V OUT SNGL T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
SLIDELOCK D-SUB 15POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 1.27MM datasheet.pdf