United Chemi-Con KMH16VN273M30X40T2
KMH16VN273M30X40T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMH16VN273M30X40T2
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
KMH16VN273M30X40T2.pdf
Availability of KMH16VN273M30X40T2
QUANTITY
KMH16VN273M30X40T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMH16VN273M30X40T2
Internal Part NumberEIS-KMH16VN273M30X40T2
PackagingTray
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.77A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMH16VN273M30X40T2
Related LinksKMH16VN27, KMH16VN273M30X40T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMH16VN273M30X40T2 Details Description
Related parts for KMH16VN273M30X40T2
CABLE FLAT FLEX 7POS 1MM 18" datasheet.pdf
TRANS NPN 250V 0.05A SOT23 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-DFN datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER DUAL 28TQFN datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/LATCH 4POS datasheet.pdf
CBL 4POS M12 R/A SOCKET-WIRE 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF50 ACCESSORIES datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.2A datasheet.pdf