United Chemi-Con KMH25VS103M25X35T3
KMH25VS103M25X35T3 picture photo
Mfg. Part Number
KMH25VS103M25X35T3
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
KMH25VS103M25X35T3.pdf
Availability of KMH25VS103M25X35T3
QUANTITY
KMH25VS103M25X35T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMH25VS103M25X35T3
Internal Part NumberEIS-KMH25VS103M25X35T3
PackagingTray
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.42A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMH25VS103M25X35T3
Related LinksKMH25VS10, KMH25VS103M25X35T3 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMH25VS103M25X35T3 Details Description
Related parts for KMH25VS103M25X35T3
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
IC FPGA 520 I/O 1152BGA datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 9.2A 32.2 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 910NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf