NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMI16/1/V3PX
KMI16/1/V3PX picture photo
Mfg. Part Number
KMI16/1/V3PX
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
Brief Description
SPEED SENSOR ROTATIONAL SOT477B
Datasheet Download
KMI16/1/V3PX.pdf
Availability of KMI16/1/V3PX
QUANTITY
KMI16/1/V3PX Order Process
Ship out your order
Specifications of KMI16/1/V3PX
Internal Part NumberEIS-KMI16/1/V3PX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Sensing Range2.9mm
TypeSpecial Purpose
Voltage - Supply4.5 V ~ 16 V
Current - Supply14mA
Current - Output (Max)20mA
Output TypeOpen Collector
FeaturesGear Tooth Type
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Package / Case3-SIP Module
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMI16/1/V3PX
KMI16/1/V3PX Details Description
Related parts for KMI16/1/V3PX
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
TRIAC 600V 10A TO220AB datasheet.pdf
BOX STEEL BLUE 6"L X 12"W datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 50MSPS 48-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 38.3K OHM 1% 30W datasheet.pdf