NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC8241LVR200D
KMPC8241LVR200D picture photo
Mfg. Part Number
KMPC8241LVR200D
Brief Description
IC MPU MPC82XX 200MHZ 357BGA
Datasheet Download
KMPC8241LVR200D.pdf
Availability of KMPC8241LVR200D
QUANTITY
KMPC8241LVR200D Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC8241LVR200D
Internal Part NumberEIS-KMPC8241LVR200D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC82xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC 603e
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed200MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesI²C, I²O, PCI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC8241LVR200D
KMPC8241LVR200D Details Description
Related parts for KMPC8241LVR200D
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.48 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 915MA 370 MOHM datasheet.pdf
ATTENUATOR 17 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf