NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC8241TZQ166D
KMPC8241TZQ166D picture photo
Mfg. Part Number
KMPC8241TZQ166D
Brief Description
IC MPU MPC82XX 166MHZ 357BGA
Datasheet Download
KMPC8241TZQ166D.pdf
Availability of KMPC8241TZQ166D
QUANTITY
KMPC8241TZQ166D Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC8241TZQ166D
Internal Part NumberEIS-KMPC8241TZQ166D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed166MHz
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC8241TZQ166D
KMPC8241TZQ166D Details Description
Related parts for KMPC8241TZQ166D
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 180MA 4.9 OHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-PULL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf