NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC8245LVV333D
KMPC8245LVV333D picture photo
Mfg. Part Number
KMPC8245LVV333D
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC82XX 333MHZ 352TBGA
Datasheet Download
KMPC8245LVV333D.pdf
Availability of KMPC8245LVV333D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMPC8245LVV333D Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC8245LVV333D
Internal Part NumberEIS-KMPC8245LVV333D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC82xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC 603e
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed333MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case352-LBGA
Supplier Device Package352-TBGA (35x35)
Additional InterfacesI²C, I²O, PCI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC8245LVV333D
KMPC8245LVV333D Details Description
Related parts for KMPC8245LVV333D
SCR MOD PWR 1400V 90A ADD-A-PAK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
IC CATV AMP MOD 750MHZ 220MA 7P datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DSUB 78POS SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
T3 / E3 TRANSFORMER EXT.TEMP. datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE16 PG29 datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN RECP datasheet.pdf
30UF 250V 15.875X38.1 85C AXI datasheet.pdf