NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC857TZQ100B
KMPC857TZQ100B picture photo
Mfg. Part Number
KMPC857TZQ100B
Brief Description
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA
Datasheet Download
KMPC857TZQ100B.pdf
Availability of KMPC857TZQ100B
QUANTITY
KMPC857TZQ100B Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC857TZQ100B
Internal Part NumberEIS-KMPC857TZQ100B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed100MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC857TZQ100B
KMPC857TZQ100B Details Description
Related parts for KMPC857TZQ100B
CONN RCPT 16POS BOX W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC ENCODER ROTARY 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 6.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
UNIV MAT TRIM KIT 36"X36" ALUM datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf