NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC859DSLZP66A
KMPC859DSLZP66A picture photo
Mfg. Part Number
KMPC859DSLZP66A
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Datasheet Download
KMPC859DSLZP66A.pdf
Availability of KMPC859DSLZP66A
QUANTITY
KMPC859DSLZP66A Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC859DSLZP66A
Internal Part NumberEIS-KMPC859DSLZP66A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesI²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC859DSLZP66A
KMPC859DSLZP66A Details Description
Related parts for KMPC859DSLZP66A
IC TXRX T1 QUAD 5V 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 9.31M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TAPE MASKING FILM HI-TEMP 3" datasheet.pdf
IC PULSAR DIGITAL DUAL 56TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 530MA 3DFN datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 94POS datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf